Eskontný úver

Eskontný úver

Ako už z názvu vyplýva, pri eskontnom úvere banka eskontuje (kupuje) od klientov zmenky pred ich splatnosťou. Predajom zmenky dostáva klient eskontný úver, ktorý trvá do posledného dňa splatnosti zmenky.

Pri nákupe banka vychádza z nominálnej hodnoty zmenky, z ktorej odpočítava úrok. Ten je zrazený zo spomínanej zmenky, ktorá je splatná za určitý čas. Banka vypláca klientovi hodnotu zmenky, z ktorej ale predtým odráta svoju províziu a úrok. V čase splatnosti zmenky dlžník splatí banke celú sumu.

Pôžičku teda nebude splácať vlastník zmenky, ale jeho zmenkový dlžník. Ak ju odmietne zaplatiť, potom banka požaduje zaplatenie zmenky od jej predchádzajúceho majiteľa.

Splatnosť eskontného úveru sa samozrejme odvíja od splatnosti zmenky, ktorá by ale zvyčajne mala byť splatená maximálne do roka od je vystavenia.

Náklady na tento typ úveru sú veľmi nízke, podobne ako náklady napríklad na kontokorentný úver (získať ho je jednoduchšie).

Existujú dva spôsoby eskontného úveru – jednorázový úver a tzv. eskontné obligo, pri ktorom je úverový limit stanovený bankou.

Odporúčame aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.